Остали Спортови

Браима Сунцар Дабо: Упознајте тркача који је зауставио трку како би помогао такмичару да заврши

У савременом свету спорта, све већи ниво такмичења углавном се поклапа са спортистима опседнутим победом, што је вероватно разлог зашто спортски дух често заостаје. Али, није све у победи. Иако нико не намерава да изгуби, победника не дефинишу само завршнице постоља, трофеји и новчани добици - на шта је 27. септембра подсетио Браима Сунцар Дабо.

Током трке на 5.000 метара првог дана ИААФ-овог светског првенства у атлетици, званичницима и препуном стадиону Кхалифа у Дохи нису били потребни штоперица или мерна трака како би идентификовали највећег победника, гвинејског бискупа Дабо, упркос поразу био миљама далеко од својих ривала да затражи ту част.

Браима Сунцар Дабо: Тркач који је персонификовао спортски дух на светском првенству у атлетици

Дабо и његов ривал Јонатхан Бусби нашли су се такмичећи само за понос након што су већ заостали у трци. Али, последњи круг је развио неку драму, док је Бусби успорио до скоро пузања низ леђа, несигурно се кретао напред и изгледао близу колапса.

Док је 33-годишњак скоро одустао од завршетка трке, Дабо му је спасио и створио један од најсрдачнијих тренутака у спорту у последње време.

Зауставивши сопствену трку, Дабо је подржао свог колегу и помогао му око 200 метара до циља. Док је цео стадион навијао за двојац, Бусби је завршио трку и срушио се након што је прешао линију, на крају одведен у инвалидским колицима.

'Само сам желео да помогнем момку да заврши трку. Желео сам да му помогнем да пређе границу. Мислим да би свако у тој ситуацији урадио исту ствар ', рекао је Дабо, 26-годишњак који такође студира у Португалу, након трке.

И Бусби и Дабо су једини спортисти из својих земаља на светским првенствима. Обојица су се такмичила по посебним позивницама које омогућавају земљама без јаких стаза да пошаљу по једног спортисту на првенства, чак и ако тај спортиста није испунио квалификационе стандарде.

Док је Дабо завршио скоро пет минута иза победника у врућини Селемон Барега (Етиопија), ипак је успео да забележи време од 18 минута и 10,87 секунди - свој лични рекорд упркос заустављању и помагању Бусби-у у последњем кругу. И, његово неупоредиво спортско понашање га на крају чини ни мање ни више него освајачем златне медаље због срдачног геста.